Wolność finansowa, a typ osobowości.

Jak typy osobowości mogą wpływać na bycie freelancerem? Wolność finansowa – chcesz się dowiedzieć, czy Twój typ osobowości pomoże Ci ją osiągnąć? Jakie czynniki mogą Ci przysporzyć trudności?

Posłuchaj jako podcast w wersji audio:

Ten artykuł będzie o aspekcie psychologicznym i o tym jakie kryteria osobowości będą Ci pomagać w byciu poza etatem, a jakie będą przysparzać nieco trudności w zdobyciu wolności finansowej.

Będzie dziś o klasyce, jeśli chodzi o psychologiczne modele osobowości, a mianowicie o modelu Wielkiej Piątki tzw. Big Five. To pięcioczynnikowy model osobowości autorstwa Panów Paul Costa i Robert McCrae. Najbardziej rzetelna i sprawdzona teoria cech osobowości. Na uniwersalną strukturę – składa się pięciu podstawowych cech, wymiarów osobowości: ekstrawersji, ugodowości, sumienności, neurotyczności i otwartości na doświadczenia. 

W sieci jest mnóstwo testów badających osobowość, natomiast ten jest prosty i pokazuje wyraźnie pewne czynniki, które są niezmienne albo bardzo trudno zmienialne, jeśli chodzi o nasz profil codziennego funkcjonowania. Oznacza to, że nasza osobowość może się zmieniać z biegiem wydarzeń, szczególnie tych ważnych, życiowych, a także ulegać zmianom poprzez procesy terapeutyczne. Natomiast cechy z modelu Wielkiej Piątki są dziedziczone genetycznie. Są biologicznie uwarunkowane i… one trwałe. Każdy losowo otrzymuje pewien zestaw tych pięciu czynników, o których poniżej dowiesz się więcej.

Big Five a wolność finansowa

Pierwszy czynnik, który tu przybliżę to neurotyczność – to nic innego jak pewna stabilność czy, przy wysokim jej wskaźniku, niestabilność emocjonalna. Z jednej strony mamy osoby neurotyczne, które są skłonne do przeżywania negatywnych emocji: strachu, zmieszania, poczucia winy, mocno się przejmują, mocno oddziałuje na nich stres psychologiczny, a po drugiej stronie osoby z niską neurotycznością, które są stałe emocjonalnie, mocno zrównoważone.

Kolejnym wskaźnikiem jest ekstrawersja kontra introwersja – dwa bieguny tego samego czynnika. Ekstrawersja odnosi się do ilości interakcji społecznych, poziomu aktywności, energii, czyli dużej otwartości w kontekście wchodzenia w interakcje z innymi osobami, do bycia pozytywnym, nastawionym w kierunku ludzi. Po drugiej stronie mamy osoby skryte raczej stroniące od dużych zbiegowisk. Introwertyk to osoba, która źle czuje się na scenie, np. będąc aktorem teatralnym, ale bardzo dobrze czuje się w samotności, indywidualnie odkrywając aspekty życia.

Otwartość na doświadczenie, ugodowość oraz sumienność to następne czynniki, na które składa się model Wielkiej Piątki. Tutaj dominują raczej pozytywne skojarzenia. Tolerancja na zmiany i ogólna ciekawość świata, ugodowość, to oczywiście kwestia tego, jak podchodzimy do innych ludzi. Czy się z nimi zgadzamy, czy raczej jesteśmy antagonistą. W kontekście sumienności, którą możemy rozumieć wprost, czyli jako aspekt opisujący nasz stopień zorganizowania, wytrwałości i motywacji wewnętrznej, a także nasze zorientowanie na cel i działanie.

To mocne czynniki, które będą wpływać na to, jak radzimy sobie poza etatem, w byciu freelancerem w drodze do wolności finansowej.

W internecie można znaleźć darmowe testy, są również w pełnych, płatnych wersjach, na przykład w Pracowni Testów Psychologicznych można je wykonać, korzystając z usługi psychologa. Natomiast jeśli chodzi o testy, które są dostępne w internecie, pokazują one namiastkę, ale wystarczającą namiastkę, żeby jako przyszły freelancer albo osoba rozważająca porzucenie etatu sprawdzić swoją osobowość.

wolność finansowa

Jakie to może mieć znaczenie w kontekście bycia freelancerem? Czy Twoja wolność finansowa również od tego zależy?

Zacznijmy od neurotyczności. Osoby neurotyczne są podatne na krytykę, nie potrafią kontrolować emocji oraz mają małą odporność na stres, posiadają skłonność do popadania w stany lękowe i tendencję do doświadczania zmienności nastrojów. Bardzo często taka osoba się niepokoi, zamartwia, rozpamiętuje, często jest to połączone z poczuciem winy. Gorzej w związku z tym znosi sytuacje stresowe i więcej sytuacji życiowych interpretuje jako takie, które mogą jej zagrażać. Jest często zakłopotana, nieśmiała, może być bardziej wstydliwa i obawiać się oceny innych.

Wydaje się, że osoba z tym zestawem cech może mieć ogromne kłopoty w pracy na swoim.

Moja rada dla osób, które zdiagnozowałyby u siebie wysoką podatność na krytykę i wysoki stopień neurotyczności to przede wszystkim zbudowanie marki na podstawie tego, co dobrze znasz, z czym się dobrze czujesz, gdzie Twoje sukcesy pojawiły się dużo wcześniej, jeszcze będąc na etacie, gdzie Twoje mocne strony zostały docenione.

W sytuacjach, kiedy pojawi się neurotyczność już poza etatem, zawsze będziesz mógł się do nich odwołać.

Jak sobie poradzić w sytuacji stresowej?

Często w takich sytuacjach stresowych odzywa się głos naszego krytyka wewnętrznego. Polecam w tym miejscu książkę Ricka Carsona „Poskramianie swojego gremlina”. Zainteresuj się koncepcją poskramiania swojego gremlina. Czym jest gremlin w jego rozumieniu? To nasz Wewnętrzny Krytyk. Krytykuje, sabotuje, wtrąca się,  utrudnia. Nie musimy być jego ofiarą. Możemy go poskromić, ucząc się z nim rozmawiać. Bądź dla siebie wyrozumiały, nawet jeśli coś Ci się nie uda. Nie pozwól krytykowi powstrzymać Cię przed tym, żeby być szczęśliwym, żeby odzyskać wolność! 

Najlepiej walczy się z krytykiem na poziomie faktów, nie na poziomie opinii. Jeżeli słyszysz swojego krytyka wewnętrznego, który mówi „Może jednak nie było dla Ciebie dobre porzucenie etatu! Mówiłem, że Ci się nie uda!”, to zawsze w tych momentach zwątpienia możesz operować faktami, możesz sobie na głos powiedzieć, jak sobie kiedyś radziłeś i co jest Twoim sukcesem z przeszłości, czymś nie do podważenia. Fakty są niekwestionowane. Twój krytyk wewnętrzny sukcesów i mocnych stron nie będzie w stanie zdeprecjonować.

Dodatkowo dla osób z wysokim wskaźnikiem neurotyczności polecam stworzenie systemu wsparcia opartego na relacjach albo na przynajmniej jednej relacji, która poparła Twoje odejście z etatu, jest Twoim kibicem i jest w Twojej drużynie marzeń. Zakontraktuj z nią możliwość rozmowy w trudnych chwilach jak przygotowanie się do rzucenia etatu, kiedy myślenie Cię przytłacza w drodze do swojej wymarzonej wolności finansowej.

Ekstrawersja vs. introwersja

Drugi czynnik osobowości wpływający na to, jak funkcjonujemy to ekstrawersja. To przede wszystkim towarzyskość, serdeczność, sporo asertywności, ale również aktywność w poszukiwaniu doznań, pozytywna emocjonalność.

Na przeciwległym biegunie ekstrawersji mamy osoby introwertyczne, które wykazują zachowawczość, rezerwę w kontaktach z innymi ludźmi, ale nie są wrogie, nie są specjalnie optymistyczne, ale też nie są pesymistyczne, lubią przebywać w samotności.

wolność finansowa

Co zrobić, kiedy zdiagnozujesz u siebie wysoką introwersję? Czy wolność finansowa jest wtedy niemożliwa?

Absolutnie to nie przekreśla Twojego przyszłego bycia freelancerem. Buduj markę, opierającą się raczej o interakcję społeczną, żeby nie wymagało to od Ciebie ciągłego bycia na scenie. To może być trudne, co nie oznacza, że sobie z tym nie poradzisz, ale zapłacisz dużo większy koszt, kiedy staniesz na konferencji z mikrofonem przed wieloma osobami lub będziesz musiał prowadzić interaktywny warsztat na Zoom, lub Teams. Lepiej dostosować swój system sprzedaży do swojej osobowości. Polecam poprowadzić na początek webinar, podczas którego masz większą kontrolę i wpływ na to, co się dzieje, jest mniejsza interaktywność, uczestnicy nie będą przerywać, ewentualnie mogą pisać pytania na czacie. Znam bardzo wiele osób, które są introwertykami i budują swoje marki, które docelowo opierają się o kontakt z ludźmi, czyli np. marki psychologów, terapeutów, coachów. I to się sprawdza w dzisiejszych czasach, w dostępie do mediów społecznościowych możesz budować markę, nie będąc mocno na świeczniku.

Dzisiejsze czasy wspierają osoby, które są introwertykami, a już całe przejście w działanie hybrydowe, działanie online to otwarcie kolejnych drzwi i ten świat stoi dla Ciebie introwertyku otworem! 🙂

Kolejny wymiar osobowości to otwartość na doświadczenia.

Jest to wymiar określający przede wszystkim skłonność do poszukiwania nowych doświadczeń, ciekawość, tolerancję wobec nowości. Zmiany nie przerażają osób otwartych na doświadczenia. Osoby te są ciekawe świata, zjawisk, starają się go poznać. W związku z tym mają więcej przeżyć, gwarantują sobie większą ilość doświadczeń, a osoby, które mają niższą otwartość, są bardziej zachowawcze, tradycyjne, raczej konserwatywne i wolą iść utartymi ścieżkami niż odkrywać nowości. Osoba otwarta na doświadczenia to jest na pewno ktoś bardziej predestynowany do rzucenia etatu niż osoba o niskim wskaźniku tego czynnika. Z pewnością osoba o wysokiej otwartości będzie chętniej chciała sprawdzić, jak to jest po drugiej stronie i wykaże się większą odwagą w rzucaniu etatu. Czasem niestety zbyt duża odwaga może być też strzałem w kolano. Różnie to bywa…

Może właśnie bardziej trafne będzie tutaj działanie tradycyjne, z rozwagą, stosując sprawdzone strategie, mapując, modelując, analizując to, jak działają inne marki. A dopiero potem, będąc już przygotowanym, można podjąć decyzję o rzuceniu etatu.

Osoba o niższej otwartości na doświadczenie może wypracować swoje własne sposoby i ich się po prostu trzymać albo korzystać już ze strategii, które są dostępne na rynku.

Najwięcej kłopotów będzie z pójściem do szefa i ze złożeniem wypowiedzenia. Osoba o niższej otwartości na doświadczenia może być bardziej przyzwyczajona do pachnącego ciepłego, ale jednak swojskiego… bagienka korporacyjnego.

Tutaj moją radą dla osób o niskiej otwartości na doświadczenia jest posłuchanie samego siebie i odkrycie swoich podstawowych wartości, obszarów aktywności, cech, które sprawiają, że jeśli je mamy wokół siebie w dużej ilości to jesteśmy bardziej szczęśliwi. Żadna cecha osobowości nie będzie w stanie powstrzymać osoby przed rzuceniem etatu, jeśli ta zrozumie, że tylko poza etatem może zrealizować coś dla niej ważnego i to będzie gwarancją jej osobistego szczęścia. Odkrywaj siebie! Odkrywaj swoje wartości! Zapisz je i sprawdź, czy na pewno wszystkie możesz zrealizować na etacie.

Jeżeli nie, to na pewno pomoże Ci przynajmniej podjąć krok w kierunku swojej własnej marki osobistej, abyś żył swoim wymarzonym życiem.

Jak to z tą ugodowością faktycznie jest?

Kolejna osoba to osoba o wysokiej ugodowości versus osoba o niskiej ugodowości, altruizm versus antagonizm. Cecha dotycząca nastawienia na innych ludzi. Osoba o wysokim stopniu ugodowości ma znaczny stopień zaufania, dużą prostolinijność, jest ustępliwa, skromna. Zdanie, które ją definiuje to: „Woli mieć święty spokój niż mieć rację”, szczególnie w burzliwych dyskusjach. Zgodzi się, nawet wbrew sobie, ze swoim współrozmówcą po to, żeby mieć spokój.

Oczywiście myśląc o byciu poza etatem i pracy z klientami jako marka osobista mamy jednak z nimi bezpośredni kontakt. Możemy w związku z tym mieć mniejszą skuteczność w radzeniu sobie z trudnymi klientami (sytuacjami, w których klient jest roszczeniowy), kłopoty w negocjowaniu kontraktów, zaniżaniu swoich stawek za usługi czy produkty, o ile jesteśmy osobą o wysokiej ugodowości.

Znam mnóstwo osób, które mają wysoką ugodowość, a świetnie funkcjonują w biznesie.

Jest mnóstwo sposobów na to, jak działać w biznesie mając zdiagnozowany ten wskaźnik! Możesz pracować jako podwykonawca, możesz zatrudnić sprzedawcę albo elementy sprzedażowe wyoutsource’ować. Warto wtedy wybrać osobę, która ma wysoką rywalizacyjność, ponieważ osoby te są z reguły świetnymi sprzedawcami i negocjatorami.

To oczywiście wcale nie oznacza, że jak jesteś ugodowy, to nie możesz odzyskać wolności i wyjść z systemu pracy od 9 do 17 albo od 8 do 16.

Ostatnią już cechą jest sumienność, którą należy rozumieć wprost, czyli to jak bardzo jesteś zorganizowany, wytrwały, zmotywowany i dążysz do osiągnięcia celu oraz wykazujesz się konsekwencją w ich realizacji. Osoby z wysokimi wskaźnikami sumienności zazwyczaj są dokładne, punktualne i rzetelne. W pracy wykazują się obowiązkowością, ambicją, pracowitością i zdyscyplinowaniem.

wolność finansowa

Osoby o dużej sumienności charakteryzują się wysokim stopniem motywacji. Wolność finansowa jest w zasięgu ręki.

Często odnoszą sukcesy. Znacie takie słowa: „Ciężka praca pokonuje talent”? Wielu sportowców też o tym mówi, ale wcale nie upieram się, że osoba, która ma niską sumienność będzie źle sobie radzić, a nawet powiem więcej – z perspektywy bycia wolnym lancerem… to może być wspaniała cecha, ponieważ z niej rozwija się wygodnictwo i lenistwo! Może to zabrzmieć nieco kontrowersyjnie, ale cechy te są bardzo pomocne, ponieważ osoba taka zawsze będzie szukała rozwiązań, które usprawnią jej pracę.

Jeżeli ktoś jest, mówiąc brzydko, leniwy i lubi wygodę nie będzie chciał wykonywać zadań skrupulatnych i sumiennych i będzie szukał rozwiązań, które albo pomogą to usprawnić, zautomatyzować albo je jakoś „obejść”.

Kiedy lata temu pracowałem w korporacji, usłyszałem, że dobry szef (o toksycznych szefach artykuł  przeczytasz tutaj) to jest ten, który jest m.in. leniwy, ponieważ będzie on szukał nowych rozwiązań, będzie unikał zadań, na które traci się dużo czasu, a są nieefektywne. 

Dzisiejszy świat, technologia pomaga osobom o niskiej sumienności.

Jeśli masz niską sumienność, to stwórz sobie system nagród, coś, co nazywa się grywalizacją, czyli taką rywalizacją opartą właśnie o pewne parametry, stworzoną jak gra, gdzie nagrody ustalasz sobie sam, zbierasz punkty za swoją sumienność. 

Jeśli grasz w tę grę, to na końcu będziesz miał nagrodę, specjalną dla Ciebie.

Zawsze jest na końcu coś, co chciałeś sobie samemu zafundować. Jeżeli zrobisz to sumiennie albo bardziej sumiennie niż zwykle, to po prostu szybciej to dostaniesz.

 W odzyskaniu wolności finansowej, w cieszeniu się pracą z każdego miejsca na świecie, poza systemem!

Piotr Raźny – człowiek nie musi być idealny!

Piotr Raźny – człowiek nie musi być idealny!

Piotr Raźny stworzył markę Człowiek (nie)idealny, aby wspierać ludzi w dążeniu do celu w nieidealny sposób. Zobacz, jak to może…
Aleksander Drwięga – prospecting potrzebny jest wszędzie!

Aleksander Drwięga – prospecting potrzebny jest wszędzie!

Aleksander Drwięga, ekspert prospectingu, potwierdza, że znajomość idealnego klienta to podstawa! Zobacz, czym jest prospecting i jak może pomóc Tobie.
Monika Adamska: promuję bezwstydność w śpiewie i pasji

Monika Adamska: promuję bezwstydność w śpiewie i pasji

Monika Adamska, podcasterka multipasjonatka, która nie robi niczego na pół gwizdka. Dowiesz się, jak zapanować nad wieloma pasjami.
.
.